Επομενη εκπομπη

Background

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 83-76

Δημοσιευθηκε απο στις 11/06/2024

Σε ένα παιχνίδι όπου οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καλύτεροί στη μεγαλύτερή διάρκειά του αγώνα, νικησαν και θα πάνε την Τετάρτη στο Φάληρο με στόχο να ισοφαρίσουν τη σειρά και να τη γυρίσουν στο Οακα.

Το παιχνίδι:
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Λεσόρ.Ο Ολυμπιακός κρατήθηκε κοντά στο σκορ έως το τέλη της 1ης περιόδου όπου οι πρωταθλητές Ευρώπης έκλεισαν την περίοδο με διάφορα 5 πόντων(23-18).
Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η είσοδος του Κ.Αντετοκούμπο άλλαξε δραματικά το momentum υπέρ των πρασίνων.Η ενέργεια που έβγαλε ο σέντερ του Παναθηναϊκού σε άμυνά και επίθεσή, σε συνδυασμό με την εκπληκτική εμφάνιση του Κ.Ναν έδωσε στο τριφύλλι προβάδισμα 16 πόντων στα μέσα της περιόδου.Οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαλαν αντίδρασή στα τέλη της 2ης περιόδου και κατάφεραν να κλείσουν τη διαφορά στους 9 (43-34)με το τέλος του 1ου ημιχρόνου.
Οι πράσινοι στις αρχές της 3ης περιόδου με ένα σερί 4-0 έφεραν πάλι τη διαφορά στο +13(47-34).Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις, κυρίως με προσωπικές ενέργειες και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με τη διαφορά στους 2 πόντους(61-59).
Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου το τριφύλλι διατηρούσε ένα προβάδισμα από έως τα μέσα της περιόδου, οπου κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ(72-73).
Ένα καταπληκτικό τρίποντο του Παπαπέτρου και ένα γκολ φάουλ του Λεσόρ, ανέβασαν τη διαφορά στους 8 και κλείδωσαν τη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης.
Για τους νικητές,Κέντρικ Ναν και Ματίας Λεσόρ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα ήταν στους κορυφαίους του τριφυλλιού, αρχηγική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο από τον Κώστα Σλούκα όπου με 13 πόντους κλείδωσε τη νίκη των πρασίνων.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76